יוצרים ואמנים בעין השופט

12/08/2018

פוסט נוסף מהסדרה: כביש 73

 

הפעם התרחקנו מעט מכביש 73. מי מכם שאינו מכיר את פרויקט כביש 73 יכול לקרוא עליו כאן.

 

קיבוץ עין השופט יושב בקצה העליון של כביש 6953. המספר היבש והשרירותי אינו מעיד דבר על הכביש היפה המתפתל ביער בין קיבוץ משמר העמק שבעמק יזרעאל לקיבוץ עין השופט שברמות מנשה.

בעין השופט גילינו אוצרות. בילינו כמה שעות ועדיין לא סיימנו לגלות את כל מה שאפשר. איך הגענו לשם? חבורה של נשים יצירתיות מעין השופט מגיעה מדי שבוע לצייר אצלנו בפינת הקסם, והן סיפרו לנו שבקיבוץ שלהם יש הרבה אמנים היוצרים בחדרי סטודיו משלהם. באנו לראות.

 

בבית ששימש כבית ילדים בתקופה של הלינה המשותפת עובדות כיום שתי אמניות. לבית שתי יחידות ששימשו בעבר שתי קבוצות גיל של ילדים. ביחידה אחת עובדת המאיירת יונת קציר ובאחרת הקרמיקאית לאה שדמי.

 

 

 

 החנות והסטודיו של המאיירת יונת קציר

 

כשחיכיתי לדוד אפרים,

שהבטיח לי (לפני חדשיים),

שליום הולדת יקנה לי אופניים,

וכבר אמר לי מאז פעמיים:

"עד שיגיע הזמן, רעות

כדאי שתנסי להתאזר בסבלנות".

 

מתוך "לרעות יש כבר סבלנות" מאת דודי גרין

 

 

מי לא מכיר איורים של יונת קציר, אחת המאיירות העסוקות בארץ? ליונת יש גם חנות אינטרנטית ובה ניתן לקנות תיקי בד מצוירים ומוצרי ניר. לאוהבי מוצרי הניר החנות שלה היא אוצר. יש בה יומנים, מחברות, מנדלות עם מילים טובות, ספר צביעה, ערכות מיוחדות ועוד.

 

מי שרוצה לצלול בעולם שכולו קסם ודמיון יכול לבקר בסטודיו שלה שבבית הילדים הישן בעין השופט. הסטודיו הוא ממלכה של צבע והשראה. דמויות מהאיורים מקבלות חיים ויוצאות מהספרים. גם הן עשויות מניר והן יושבות על מדף או תלויות בחלל. פריטים מאוירים שיונת עצבה בתלת מימד מונחים בנונשלנטיות בין הספרים. איורים מקוריים בתוך מסגרת יפה תלויים על הקיר.

 

באופן אישי התחברתי מיד לאיורים שעל ארונות הקיר שפעם הונחו בהם מקופלים בגדי ערב ובגדי בוקר של הדיירים הצעירים שהתגוררו במקום כשעוד היה בית ילדים.

 

שיתוף פעולה עם לירית גרובר הוליד את המותג "יולי", המבטא חיבור בין יונת ולירי. לירית גרובר כותבת טקסטים קצרים ומשפטים שעושים טוב על הלב ומעוררים את המחשבה והדמיון, מה שנקרא "משפטי השראה". השתיים יצרו ביחד יומן לניהול זמן ואת הגלויה המקסימה שקיבלתי מיונת ובה המשפט הנפלא:

"כשאני מפליגה רחוק החוף מתקרב"

 

ניתן לבקר בסטודיו של יונת בתיאום אתה:

אתר האינטרנט של יונת קציר

studyonat@gmail.com

050-7258945

 

 

 

 

הסטודיו של אמנית הקרמיקה לאה שדמי

לאה שדמי היא קרמיקאית ותיקה. כשהיתה צעירה למדה קרמיקה בבצלאל, אבל הקיבוץ של אז התנהל באורח אחר מאשר היום, ולאה עבדה שנים רבות בבתי הילדים. עברו ימים ושנים, הקיבוץ שינה פניו והפך ליותר מאפשר. הילדים עברו לגור עם משפחותיהם, ובית הילדים הפך לסטודיו רחב ידיים שבו לאה מלמדת ויוצרת.

 

העבודות של לאה הן כאלה שלא רואים בכל מקום. הכלים שהיא יוצרת הם פשוטים, קלאסיים ואלגנטיים, אבל תהליך הגימור והשרפה מייצר עניין והפתעות. לאה משתמשת בתהליכי שרפה מסורתיים בשילוב עם מודרניים כדי ליצור אפקטים ייחודיים. חלק מהכלים מזכירים את כלי הראקו היפניים, אבל יש עבודות שהן פרי פיתוח שלה, ולדבריה לא רואים כמותם אפילו ברשת הפינטרס.

 

אם אתם תושבי הסביבה ניתן להירשם לחוג קרמיקה בהדרכתה של לאה, ואפשר גם לבקר בסטודיו.

 

פרטים לתקשורת:

leaceramics@keh.co.il

0507368053  /   049035574

 

סטודיו גלגמאני – בית מלאכה ליצירת גלגלי תפילה

 

באזור הסככות החקלאיות של הקיבוץ, בלול ישן, פועלים כמה בתי מלאכה של אנשים יוצרים. איילת כהן ומיכה שטראוס הם בני זוג העובדים ביחד. הם מפעילים בית המלאכה שבו הם מייצרים גלגלי תפילה טיבטיים. מיכה אחראי על עבודת החרטות ואיילת מציירת ומעטרת את הגלגלים.

 

גלגלי תפילה התפתחו מן הבודהיזם. ישנם גלגלים תפילה אישיים שמסובבים ביד או כאלה המופעלים על ידי זרם מים או רוח. מי שטייל במזרח אסיה מכיר גם את גלגלי התפילה הגדולים במקדשים. בכולם מוצפנות מנטרות בודהיסטיות והגלגלים נועדו לשינון של המנטרה ולהפנמה שלה.

 

איילת ומיכה התחברו לרעיון לפני קרוב לעשור לאחר סמינר שעברו בצפון הארץ. כשכבר היה להם מוצר מוכן שידעו להכין ולהפיץ בעולם, עלה בדעתם להשתמש ברעיון גלגל התפילה גם בעבור הציבור בארץ. הם החלו להכין גם גלגלי תפילה יהודיים ולאחר מכן גלגלים נוצרים ומוסלמים. הם נמצאים בקשר עם אנשים בעלי יחס עמוק לדת כדי לבחור טקסטים משמעותיים ובעלי ערך רב למאמינים.

 

הגלגלים של מיכה ואיילת מוערכים מאוד בעולם ובית המלאכה שלהם מייצא הרבה גלגלים ללקוחות ברחבי העולם. על כן אתר האינטרנט שלהם הוא באנגלית.

 

בבית המלאכה שלהם יש עוד הרבה מוצרים משלימים: ציורים, קישוטים לבית ועציצים במכלים מחומרי טבע.

 

 

פרטים לתקשורת:

אתר האינטרנט של סטודיו גלגמאני

holylandprayerwheels@gmail.com

איילת: 0523750164

מיכה: 0506557941

 

 

ביקרנו בסטודיו נוסף שגילינו בו הרבה הפתעות, אבל אציג אותו בפעם אחרת ביחד עם נקודות עניין נוספות בעין השופט ובסביבה, כי כבר התעייפתי מאוד ובטח גם אתם. חוץ מזה, כדאי להשאיר זמן לבוא לסדנה אצלנו. גם הפינה שלנו מלאה בקסם, השראה ודמיון.

 

יש לי עוד הרבה המלצות על עמק יזרעאל והסביבה ורעיונות לפוסטים מעניינים על יצירה. אני מזמינה אתכם להירשם לקבלת  עדכונים. נתראה בפוסט הבא.

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

הסיפור שלנו

Please reload

מה מעניין אותך?

פטריסיה גדלה בבית גדול עם הרבה חדרים ודברים מעניינים שקרו בהם מאחורי דלתות סגורות. זיוה גדלה בבית קטן שלא היו בו דלתות כלל.

רוצים לקרוא עוד?

הקליקו על התמונה.

November 16, 2018

July 10, 2018

Please reload

פוסטים אחרונים

סדנאות.jpg

© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now