צלצולי פעמונים

25/12/2018

השבוע מצלצלים פעמונים ברחבי העולם הנוצרי. חג המולד נחוג לאחר שבועות של ציפייה, ושנת 2019 מחליפה את שנת 2018 שמסתיימת. צליל הפעמון מביא עמו בשורה, והקונוטציות שהוא מעורר הן מעבר לחיי דת. היכולת לייצר קול הנישא למרחקים הפך את הפעמון לכלי תקשורת בשימושן של תרבויות רבות כבר לפני אלפי שנים. 

 פעמונים מתוצרת פינת הקסם

 

תולדותיו של פעמון הנחושת בעל הצורה כפי שאנו מכירים היום מתחילים ככל הנראה לפני כארבעת אלפים שנה בסין כשחרשי הברזל החלו ליצור מבנה סגור משני לוחות עם דלת להגברת התהודה. שנוצרה בפנים. הפעמון שימש ככלי לתקשורת ובשלב מאוחר יותר ככלי נגינה. הבודהיזם, ההינדואיזם והשינטו אמצו את הפעמון ככלי בטקסי הדת. בהמשך אימצה את הפעמון גם הכנסייה באירופה, תחילה הנצרות המערבית קתולית ומאוחר יותר גם הכנסייה הביזנטית.

 

בטיול בבייג'ין פגשתי את מגדל התוף ומגדל הפעמון אשר שימשו כשעון המעורר העתיק של העיר. אם נחשוב על כך, התוף או כל כלי אחר שמקישים עליו הוא השלב שמקדים את יצירת הפעמון.

 

בטיולים ברחבי אירופה צליל פעמון הכנסייה הוא חלק מהשגרה ומחוויית המקום. הצליל המוכר קורא לתפילה אבל הוא גם מעניק תחושה של שגרה ויציבות. ממקום מסתורה כתבה אנה פרנק ביומנה שקול הפעמון של כנסיית ווסט קרק, הסמוכה למקום מחבואה, נותן לה תחושה של שייכות.

 

לקריאה נוספת על תולדותיו של הפעמון

 

 

בהתיישבות העובדת בארץ בראשית הדרך הפעמון המאולתר שימש להשכמה ולהכרזה על ראשית יום העבודה. הפעמון היה מטיל מתכת כלשהו, לרוב כלי שיצא משימוש, אשר נתלה בחצר היישוב הקטן והיו מכים בו כדי לצלצל. הפעמון היה מעיר את החברים לעבודה, מבשר שהארוחה מוכנה והחברים מוזמנים לחדר האוכל ומשמש לאזעקה במקרה של שרפה או סכנה אחרת.

 

בגן השלושה, סמוך לאתר המשוחזר "חומה ומגדל", נמצא גן פעמוני ההתיישבות ובו אוסף של פעמונים מאולתרים אשר שימשו קיבוצים. ליד כל פעמון יש שלט ובו טקסט קצר המתאר את סיפורו של הפעמון או מביא ציטוט מדברים שנאמרו על ההוויה של אותו הפעמון.

 

בגן הזה מצאתי ציטוט מתוך ספר הילדים "עורה מעין" שכתבה ימימה טשרנוביץ, המספר על קבוצת הילדים הראשונה של קיבוץ תל עמל (היום ניר דוד תל עמל):

"...בדרך אראה לך את המפקד העליון שלנו, זה שכולם נשמעים לו – אמרה נירה ומשכה את דן אל מטיל הברזל שהיה תלוי על העץ – זהו הפעמון. אנחנו הילדים קוראים לו המן, ראשית מפני שהוא תלוי על עץ ושנית מפני שלפעמים הוא רשע גדול. הנה משחקים הילדים בחוץ ופתאום גלין...גלין... מצלצל, מרעים בקולו, וכולנו צריכים ללכת לישון... כולם סרים למצוותו הגדולים עם הקטנים, כזה הוא המפקד... חזק כברזל..."

 

לנוכח הפעמונים המאולתרים ההיסטוריים של הקיבוצים, אני תוהה אם כאן החלה תרבות האלתור הישראלית.

 

 גן פעמוני ההתיישבות בגן השלושה

 

בשל שימושו הנרחב זכה הפעמון לעוד הרבה קונוטציות ומשמעויות. ברחבי העולם ניתן למצוא היום כמה "פעמוני שלום".

בהירושימה ביפן נמצא פעמון שלום המצלצל בכל בוקר בשעה 8.15, השעה שבה נפלה פצצת האטום על העיר. קול צלצולו מזכיר את הפצצה ומייצג את הקול האומר "לא עוד".

בחבל טירול באוסטריה, בעיירה  Mösern– יש פעמון שלום המצלצל בכל יום בשעה 17.00 ומסמל את הידידות בין כל הקהילות האלפיניות החיות במרחב.

 

 פעמון השלום במוזרן, חבל טירול, אוסטריה

 

הפעמון הפך עם השנים גם לכלי נגינה. הוא נמצא בפתח הבית והוא משמש לתלייה על צווארן של חיות הבית ועדרי הצאן והבקר.

 

 

 

 

הפעמונים שלנו

בשל השימוש הנפוץ כל כך הפעמון הוא למעשה חפץ של יום יום והוא מהווה גם אלמנט של קישוט. אנחנו בפינת הקסם יוצרות פעמון שמאוד אהוב עלינו.

 

 

הוא עשוי מעיסת ניר שאותה אנו מעצבות על בסיס של כוס חד-פעמית. כשהעיסה מתייבשת קל לחלץ את הפעמון מתוך הכוס. רצוי להשתמש בכוסות ניר הידידותיות יותר לסביבה מאשר בכוסות הפלסטיק.

לאחר הידוק העיסה לתבנית של הכוס אנו יוצרות חור שישמש בהמשך להשחלה של חוט. לאחר חילוץ הפעמון מהכוס אנו מקשטות אותו בגזירות וקרעים של מפיות יפות. אפשר כמובן גם לצבוע ולצייר. אנו בוחרות חרוזים מעניינים שישמשו כענבל של הפעמון, משחילות אותם על חוט, את החוט בתוך הפעמון, וזהו... הפעמון מוכן.

 

תסתכלו על הסרט שהכינה פטריסיה והכל יהיה מובן ופשוט:

 

עיסת הניר

יש כמה דרכים להכין אותה. אני מבשלת קורנפלור במים עד שהם מתעבים. אפשר להכין עיסה גם מדברק טפטים, כשהיחס הוא כף אבקה של דבק טפטים על חצי ליטר מים. בוחשים ומחכים כעשר דקות שהמים יתעבו ויהפכו לדבק. לחיזוק אני מוסיפה שליש כמות דבק פלסטי לבן רגיל (לשני סוגי הדבק).

 

לשדרוג

אפשר לתלות את הפעמונים בתוך מסגרת כלשהי. אנחנו משתמשות במסגרות של תמונות ישנות או במסגרת מנצרים שיצרנו בעצמנו. אפשר למצוא ענף גמיש או ליצור מסגרת מקרטון.

 

 

הפעמונים שכאן למטה נעשו בשיטה קצת אחרת. יש לנו עוד הרבה סודות והפתעות. אתם מוזמנים לסדנת פעמונים אצלנו בפינת הקסם או לסדנה אחרת לבחירתכם. ראו כאן בדף הסדנאות שלנו. סדנה זה החל משניים, כלומר לך ולחבר או חברה טובה (ואפשר כמובן לבוא גם בקבוצות גדולות יותר). רק לפנות טיפה זמן מחיי היום יום ולבוא אלינו לזמן של שקט והנאה. בקטגורית כביש 73 בבלוג שלנו יש רעיונות לדברים נוספים שאפשר לעשות בסביבה כדי להשלים את היום. הרעיונות ילכו ויצטברו עם הזמן. בין אם אתם חובבי יצירה או חובבי טיולים - שווה לעקוב.

 

 

סדנאות בפינת הקסם

כביש 73 (דברים שאפשר לעשות בעמק יזרעאל ובסביבה הקרובה)

 

נאחל לכולנו שנת 2019 נהדרת, פוריה ועשירה בהשראה ויצירה.

פטריסיה וזיוה

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

הסיפור שלנו

Please reload

מה מעניין אותך?

פטריסיה גדלה בבית גדול עם הרבה חדרים ודברים מעניינים שקרו בהם מאחורי דלתות סגורות. זיוה גדלה בבית קטן שלא היו בו דלתות כלל.

רוצים לקרוא עוד?

הקליקו על התמונה.

November 16, 2018

July 10, 2018

Please reload

פוסטים אחרונים

סדנאות.jpg

© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now