חוויות בהרדוף

16/11/2018

קיבוץ הרדוף יושב בגליל התחתון, בגבול עמק יזרעאל ועמק זבולון, במרחק 20 ק"מ מפינת הקסם שלנו. הנסיעה מהרדוף אלינו אורכת כ-30 דקות של נסיעה בנוף כפרי נטול אוטוסטרדות של הגליל התחתון ועמק יזרעאל.

 

בהרדוף כל החברים הם אנתרופוסופים, והקהילה הזאת המחזיקה בתפיסת עולם משלה ודרך חינוכית ייחודית מקיימת כמה פרויקטים חינוכיים, חברתיים ושיקומיים, מגדלת גידולים חקלאיים אורגניים ומצליחה לייצר הרבה אסתטיקה. הכל בהרדוף קצת שונה וייחודי ועל כן מעניין, ומסתבר שיש הרבה מה לראות ולעשות גם למבקרים הבאים לכמה שעות של חוויה.

 

הגעתי לביקור בהרדוף במסגרת סיור בלוגריות שיזמה אלה פרסבורגר בעלת המיזם העמק הוא חלום מאז ועד היום, שעושה פלאים לעסקים ולאנשים בעמק יזרעאל, ומיכל בן ארי מנור, בלוגרית מובילה שכותבת את רואה עולם.

 

פגשנו בהרדוף את ארנון דובדבני שסיפר לנו על היישוב והוביל אותנו בין כמה פינות מעניינות. לבסוף יצאנו ביחד אתו אל השדות ואל האוויר הפתוח ובילינו בין רגבי האדמה, הכרובים הירוקים, האבטיחים העגולים, טיפות המים שהעיפו הממטרות ומראה השמש השוקעת עד שכבר שקעה כולה והחושך החל לרדת.

 

אז מה אפשר לעשות בהרדוף?

 

1. לבקר בגלריה חירם

חירם היא קהילה שיקומית המיועדת לצעירים המתמודדים עם משבר נפשי והעיסוק במלאכת היד ויצירת המוצרים הוא חלק מהמסלול התעסוקתי והשיקומי שלהם. לחירם יש חנות אינטרנטית וגם גלריה בהרדוף שבה ניתן לבקר בימי חול וגם בשבת. בדקו את שעות הפתיחה.

הגלריה עשירה במוצרים מגוונים והיא מקום נפלא להתחדש בו במשהו לעצמכם או למישהו שרוצים לתת לו מתנה. אני לא קניתי בה דבר כי הזמן שלנו היה מוגבל ושפע המוצרים בלבל אותי, אבל תראו איזה מוצר מדליק לדוגמה ניתן לקנות שם.

והנה עוד תמונות על מה שאפשר לראות ולקנות בגלריה. אני אוהבת קרמיקה ויומנים אבל יש גם תכשיטים, כריות ועוד.

 

 

2. לבקר בשוק

השוק נמצא במבנה מתומן ייחודי, ובו יש מבחר גדול של פירות וירקות מהחווה האורגנית של הקיבוץ, וכמו כן שמן זית, זרעים ושתילים על פי העונה. באתר המצורף ניתן לקרוא עוד על השוק ולבדוק את שעות הפתיחה. השוק אינו פתוח בסוף השבוע.

 

 

3. לבקר בגן אחים

הגן הוא פנינה של יופי ומעין בועה המנותקת מהיום יום. זהו מעין גן נעול המוקף בחומה אך הוא אינו נעול באמת וניתן לפתוח את השער שבכניסה ולתפוס שלווה ויופי בפנים. המקום נקרא גן אחים על שם האחים משה ואברהם ארנן (אברהם ארנן היה המייסד של סיירת מטכ"ל) ותוכנן על ידי ארנה קלינברג משוודיה.

גן אחים באתר מפה

 

4. לבקר בחווה האורגנית

זוהי אולי החוויה הכי משמעותית שניתן לחוות בהרדוף, ובוודאי אם אתם עם ילדים. לצאת לרפת או לשדות, לחוש את רגבי האדמה ואת האוויר הפתוח, להתנסות בעבודה ולאכול פרי ישר מן השדה - זו חוויה שקשה לנו מאוד להשיג היום ואפילו למי שחי ביישוב חקלאי כמוני. את הביקור יש לתאם עם ארנון דובדבני. על כל האפשרויות ניתן לקרוא באתר של החווה, ויש בו גם פרטים ליצירת קשר.

 

 

אלו הם המקומות שאני ביקרתי בהם בהרדוף. מעניין לקרוא עוד על הרדוף, על המסלולים החינוכיים, על המיזמים השונים, על המבנים המעניינים שתכנונם נגזר מתפיסת העולם, ובעיקר להבין עוד טיפה מהו אופייה של הקהילה. בהרדוף פועלת גם מסעדה צמחונית. אכלתי בה לפני שנים והחוויה היתה טובה מאוד. כמובן לא לשכוח להתחיל את היום אצלנו בפינת הקסם או לסיים אותו בסדנה אצלנו. גם לנו יש מה להציע. ואם ביקורכם חל בתקופה שלקראת הכריסמס או בתקופת הרמדאן, תוכלו לסיים את היום בסיור מרתק בשפרעם השכנה.

אודות הרדוף, מתוך אתר היישוב

הרדוף, באתר המגזין "מסע אחר"

אתר פינת הקסם שלנו, ומידע על הסדנאות שאפשר לערוך אצלנו

להכיר את היישוב השכן - שפרעם, מתוך הבלוג "שמתי לב"

 

 

Share on Facebook
Please reload

הסיפור שלנו

Please reload

מה מעניין אותך?

פטריסיה גדלה בבית גדול עם הרבה חדרים ודברים מעניינים שקרו בהם מאחורי דלתות סגורות. זיוה גדלה בבית קטן שלא היו בו דלתות כלל.

רוצים לקרוא עוד?

הקליקו על התמונה.

November 16, 2018

July 10, 2018

Please reload

פוסטים אחרונים

סדנאות.jpg

© 2023 by Salt & Pepper. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now